آخرین مطالب

گفت‌وگوهای توسعه با دکتر بایزید مردوخی

گفت‌وگوهای توسعه با دکتر بایزید مردوخی

دکتر بایزید مردوخی، از اقتصاددانان برجسته سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است که دوره علم اقتصاد را در دانشگاه تهران و دانشگاه مریلند امریکا، دوره مدیریت عالی را در دانشگاه تهران و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دوره توسعه اقتصادی را در آژانس برنامه‌ریزی اقتصادی ژاپن گذرانیده است. ایشان در کنار عضویت در انجمن اقتصاددانان ایران، در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، هیات امنای حساب ذخیره ارزی و انجمن آینده‌نگری ایران نیز فعالیت داشته است.

تدریس اقتصاد صنعتی، سیاست‌گذاری صنعتی و ارزیابی اقتصادی-اجتماعی طرح‌های سرمایه‌گذاری صنعتی در دانشگاه نیز در سوابق علمی دکتر بایزید مردوخی به چشم می‌خورد. دکتر بایزید مردوخی بیشترین تاثیر را از دیدگاه‌های ابن خلدون، رونالد کوز، آکاماتسو، جون رابینسون، دونالد مک‌لاسکی و ویلیامسون داشته‌اند و در حال حاضر روی آینده‌پژوهی تمرکز یافته‌اند.

عنوان کتاب‌ها

استراتژی توسعه صنعتی ایران ۱۳۷۳-۱۴۰۰

اولویت‌های صنعتی در کشورهای در حال توسعه: فرایند انتخاب اولویتها در برزیل، هند و جمهوری کره

استراتژی‌های توسعه صنعتی ایران در برنامه اول توسعه

عنوان مقالات

چشم انداز توسعه مستلزم اصلاحات اساسی

نوآوری در برنامه های توسعه ضروری است

نبود نظام تدبیر و کمبود سرمایه اجتماعی مانع توسعه صنعتی است

نقدی بر مقاله ارزشمند ارزیابی شیوه برنامه نویسی توسعه در ایران

اقتصاد و مسائل زیست‌محیطی؛ نگرشی به محیط زیست در برنامه دوم توسعه

مسائل اقتصادی صنعت امروز

دبیر علمی: محسن رنانی
مدیر اجرایی گفتگوهای توسعه:
 مانی کلانی
مدیر تیم بازخوانی بایزید مردوخی:
 رضا مجیدزاده

اعضای تیم بازخوانی:
محمدحسن مصطفوی
نسرین قنواتی
مریم روشن معز

۱۶ اردیبهشت ۹۷: نخستین نشست داخلی تیم بازخوانی بایزید مردوخی

هفته سوم تیر ۱۳۹۷: دومین جلسه نهایی‌سازی روایت بایزید مردوخی توسط تیم بازخوانی

۱ مرداد ۱۳۹۷: جلسه مرور روایت اولیه با دکتر بایزید مردوخی

۲۴ مرداد ۱۳۹۷: نخستین جلسه تیم بازخوانی با دکتر محسن رنانی و دکتر بایزید مردوخی

۲۰ شهریور ۱۳۹۷: اولین جلسه نقد روایت بایزید مردوخی

۱۷ مهر ۱۳۹۷: دومین و آخرین جلسه نقد روایت بایزید مردوخی

۱ اسفند ۱۴۰۱: مراسم رونمایی از کتاب «روایت بایزید مردوخی از مسئله توسعه در ایران»

 • اولین جلسه از دور پنجم گفت‌وگوهای توسعه با دکتر بایزید مردوخی، به تاریخ چهارشنبه بیست و چهارم مردادماه با حضور اعضای تیم بازخوانی آثار ایشان برگزار شد.
 • دومین جلسه از دور پنجم گفت‌وگوهای توسعه با دکتر بایزید مردوخی، به تاریخ سه شنبه بیستم شهریورماه، با حضور ناقدان: دکتر علی دینی ترکمانی و دکتر حجت الله میرزایی، در پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس، برگزار گردید. در جلسه مذکور، متن “روایت بایزید از مساله توسعه ایران”، که توسط اعضای تیم بازخوانی آثار ایشان (دکتر محمدحسن مصطفوی، دکتر نسرین قنواتی، مریم روشن معز) و به مدیریت رضا مجیدزاده تهیه شده بود، مورد بررسی قرار گرفت. جلسه سوم با ایشان، در اواخر شهریور ماه، همراه با حضور ناقدان، ادامه خواهد یافت.
 • سومین جلسه از دور پنجم گفت‌وگوهای توسعه پیرامون اندیشه‌های توسعه‌ای دکتر  بایزید مردوخی، به تاریخ سه شنبه ۱۷ مهر ماه، در پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس، برگزار گردید. در جلسه مذکور، جنبه های کاربردی و سیاست‌گذارانه اندیشه دکتر مردوخی و مبتنی بر متن “روایت بایزید از مساله توسعه در ایران” مورد بحث و بررسی قرارگرفت. متن  اولیه «روایت بایزید از مساله توسعه در ایران» توسط اعضای تیم بازخوانی (دکتر محمدحسن مصطفوی، دکتر نسرین قنواتی و مریم روشن معز) و به مدیریت رضا مجیدزاده تهیه شده است. در این نشست و نشست‌‌های پیشین، ویرایش اولیه «روایت بایزید از مساله توسعه در ایران» مورد نقد و بررسی ناقدان (آقایان دکتر علی دینی ترکمانی، دکتر حجت الله میرزایی و دکتر محسن رنانی) قرار گرفت. این متن که بر اساس نظرات مطرح شده در نشست‌ها، اصلاح و تکمیل خواهد شد مبنایی می شود برای تهیه متن نقدها، راهبردها و راهکارهای استخراجی از اندیشه دکتر مردوخی. این متن همچنین به پژوهشگران و  پویشگران توسعه فردا کمک خواهد کرد تا پروژه‌هایی کاربردی و عملیاتی را ذیل اندیشه دکتر مردوخی، آماده اجرا سازند.
 •  آیین نکوداشت استاد بایزید مردوخی و مراسم رونمایی از سومین روایت از مجموعه روایت‌های گفت‌وگوهای توسعه «روایت بایزید مردوخی از مسئله توسعه در ایران» در ۱ اسفند ۱۴۰۱ برگزار شد.

 

چکیده مراسم رونمایی از روایت بایزید مردوخی از مسئله توسعه در ایران:

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (2)

 • ماندانا زنگنه پاسخ

  سلام و تشکر از زحمات همه همکاران محترم
  ادر صورت امکان فایل صوتی یا تصویری نشستها بارگذاری بشه که امکان دیدن وجود داشته باشه

  اسفند ۱۸, ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۹ ب٫ظ
  • پویش فکری توسعه پاسخ

   درود بر شما و سپاس از حسن توجهتون
   فیلم چکیده مراسم رونمایی از کتاب روایت بایزید مردوخی از مسئله توسعه در ایران در صفحه قرار گرفت.

   تیر ۱۷, ۱۴۰۳ در ۸:۲۷ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *Notice: Undefined index: redux_current_tab in /var/www/pooyeshfekri.com/htdocs/wp-content/themes/porto-child/footer.php on line 166