آخرین مطالب

گفت‌وگوهای توسعه با دکتر فرشاد مومنی

گفت‌وگوهای توسعه با دکتر فرشاد مومنی

دکتر فرشاد مومنی در سال ۱۳۳۴ در تهران متولد شده و در حال حاضر عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی است. ایشان در زمره اقتصاددانان نهادگرا محسوب می‌شود. ایشان با محوریت دغدغه توسعه ملی در ایران، مفاهیم کلیدی استقلال، عدالت اجتماعی، اقتصاد ملی در بستر اقتصاد جهانی، رقابت عادلانه، اقتصاد سیاسی رانتی، بیماری هلندی، توهم پولداری، شوک درمانی، قانون‌اساسی‌گرایی و فسادزدایی را با رویکردی انتقادی یا رویکردی تجویزی در بطن نظریات خود مطرح کرده‌اند.

دکتر فرشاد مومنی از دکتر بهشتی، دکتر شریعتی، میرمصطفی عالی‌نسب و دکتر جهانبگلو (پدر) به عنوان متفکران داخلی موثر بر اندیشه‌های خود یاد می‌کند. از میان متفکران خارجی موثر بر اندیشه‌های ایشان می‌توان به گونار میردال، کنت گالبرایت، فردریک لیست، آمارتیا سن و داگلاس نورث اشاره کرد.

 

عنوان کتاب‌ها جزئیات
کالبدشکافی یک برنامه توسعه انتشارات دانشگاه تربیت مدرس
اقتصاد ایران در دوران تعدیل ساختاری انتشارات نقش و نگار
اقتصاد ایران در دوران دولت ملی انتشارات نهادگرا (موسسه دین و اقتصاد)
تحولات تکنولوژی و آینده توسعه در ایران انتشارات نهادگرا
اقتصاد سیاسی توسعه در ایران امروز انتشارات نقش و نگار

 

عنوان مقالات جزئیات
حرکت در مسیری تناقض آلود، نگاهی به نحوه تعامل فرهنگ و سیاست و اقتصاد در ایران عهد قاجار مجله اقتصاد و جامعه
ارزیابی نهادگرا از جایگاه دولت و بازار در فرایند توسعه ملی مجله پژوهشهای رشد و توسعه پایدار
اشتغال، عدالت و توسعه مرکز پژوهشهای مجلس

دبیر علمی: محسن رنانی
مدیر اجرایی گفتگوهای توسعه: 
مانی کلانی
مدیر تیم بازخوانی فرشاد مومنی:
 رضا مجیدزاده

اعضای تیم بازخوانی:
نجمه آزادوار (دانشجوی دکترای اقتصاد)
نفیسه جنتی ( کارشناس ارشد اقتصاد)
فرزانه شمس (کارشناس ارشد اقتصاد)
رضا مجیدزاده (کارشناس ارشد توسعه و برنامه‌ریزی اقتصادی)
پویان مهدیان (دانشجوی دکترای اقتصاد کشاورزی)

 • ۱۹ تیر ۱۳۹۷: ارسال روایت اولیه برای دکتر فرشاد مومنی و دریافت بازخوردهای ایشان
 • ۲۴ تیر ۱۳۹۷: مرور روایت اصلاحی تیم بازخوانی با دکتر فرشاد مومنی برای نهایی‌سازی و مشورت برای ناقدان و نکات کلیدی اسلایدها
 • ۲۷ تیر ۱۳۹۷: نشست مشترک تیم بازخوانی، دکتر فرشاد مومنی و دکتر محسن رنانی برای نهایی‌کردن روایت، ناقدان و اسلایدهای روایت
 • ۷ و ۸ شهریور ۱۳۹۷: بررسی روایت فرشاد از مساله توسعه ایران
 • ۹ آبان ۱۳۹۷: اولین جلسه نقد نظریات دکتر فرشاد مومنی توسط ناقدان
 • ۲۳ آبان ۱۳۹۷: دومین جلسه نقد نظریات دکتر فرشاد مومنی توسط ناقدان
 • ۷ آذر ۱۳۹۷: بررسی جنبه‌های کاربردی و سیاست‌گذارانه اندیشه فرشاد مومنی و مبتنی بر متن “روایت فرشاد از مساله توسعه در ایران
 • اولین جلسات از دور ششم گفت و گوهای توسعه با دکتر فرشاد مومنی، به تاریخ چهارشنبه و پنج شنبه هفتم و هشتم شهریورماه در پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس، برگزار گردید. در جلسات مذکور، متن “روایت فرشاد از مساله توسعه ایران” (روایت نسخه صفر)، که توسط اعضای تیم بازخوانی آثار ایشان (خانم ها پویان مهدیان، نجمه آزادوار، فرزانه شمس و نفیسه جنتی) و به مدیریت آقای رضا مجیدزاده تهیه شده بود، مورد بررسی قرار گرفت.

 

 • دومین جلسه از دور ششم گفت‌وگوهای توسعه پیرامون اندیشه‌های توسعه‌ای دکتر فرشاد مومنی، به تاریخ چهارشنبه ۹ آبان ماه، در پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس، برگزار گردید.

  در جلسه مذکور، جنبه های نظری اندیشه دکتر مومنی و مبتنی بر متن “روایت فرشاد از مساله توسعه در ایران” مورد بحث و بررسی قرارگرفت.

  متن اولیه «روایت فرشاد از مساله توسعه در ایران» توسط اعضای تیم بازخوانی (دکتر محمدحسن مصطفوی، پویان مهدیان، نجمه آزادوار، فرزانه شمس، نفیسه جنتی) و به مدیریت رضا مجیدزاده تهیه شده است و توسط مانی کلانی، ویراستاری علمی آن انجام و مورد تایید نهایی قرار گرفته است.

  در این نشست، ویرایش اولیه «روایت فرشاد از مساله توسعه در ایران» مورد نقد و بررسی ناقدان (آقایان دکتر علی دینی ترکمانی، دکتر علی اصغر سعیدی و دکتر علی عرب مازار) قرار گرفت.

  این متن که بر اساس نظرات مطرح شده در نشست‌های آتی، اصلاح و تکمیل خواهد شد مبنایی می شود برای تهیه متن نقدها، راهبردها و راهکارهای استخراجی از اندیشه دکتر مومنی. این متن همچنین به پژوهشگران و پویشگران توسعه کمک خواهد کرد تا پروژه‌هایی کاربردی و عملیاتی را ذیل اندیشه دکتر مومنی، آماده اجرا سازند.

 

 • سومین جلسه از دور ششم گفت‌وگوهای توسعه به تاریخ چهارشنبه ۲۳ آبان ماه ۹۷، با محوریت مسئله توسعه در ایران و علل و موانع توسعه‌نیافتگی از دیدگاه دکتر فرشاد مومنی، در پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس، بررسی شد.

در این جلسه علی عرب‌مازار یزدی، علی‌اصغر سعیدی و علی دینی‌ترکمانی به ارزیابی و نقد آثار این اقتصاددان پرداختند.

گزارش نشست سوم در سایت‌های خبری:
عصر ایران
ایلنا

 

 • آخرین جلسه دور ششم گفت‌وگوهای توسعه پیرامون اندیشه‌های توسعه‌ای فرشاد مومنی، به تاریخ چهارشنبه ۷ آذرماه، در پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس، برگزار شد. در جلسه مذکور، جنبه های کاربردی و سیاست‌گذارانه اندیشه مومنی و مبتنی بر متن “روایت فرشاد از مساله توسعه در ایران” و با دبیری علمی آقای محسن رنانی، مورد بحث و بررسی قرارگرفت.

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (3)

 • علیرضا مرامی پاسخ

  سلام.با تشکر از زحمات شما دوستان در پویش فکری توسعه که به بحث مهم توسعه می پردازید سوالم این این که گفتگو در باره روایت دکتر نعمت الله فاضلی در باره توسعه دربرنامه تان هست؟ اگر نیست پیشنهاد می کنم روایت ایشان را در برنامه قرار دهید. ممنون

  آذر ۲۱, ۱۳۹۸ در ۵:۴۴ ق٫ظ
 • علیرضا مرامی پاسخ

  با سلام. در بخش گفتگوهای توسعه برخی گفتگوها یا گزارش شان خیلی مختصر و عملا غیرقابل استفاده است.لطفا گزارش کامل یا فایل صوتی گفتگوهای توسعه را در سایت بگذارید. ممنون

  آذر ۱۹, ۱۳۹۸ در ۶:۴۹ ب٫ظ
  • Pooyesh Fekri پاسخ

   دورد بر شما
   درمورد گفت‌و‌گوهای توسعه از اول قرار بر این بوده است که از جلسات مطلب کاملی منتشر نشود و در پایان کتابی تحت عنوان «روایت … از توسعه» (برای مثال «روایت فرشاد مومنی از توسعه») منتشر شود که در بر گیرنده‌ی تمامی مطالب مطرح شده باشد.
   البته بر این مسئله واقف هستیم که پست‌های اولیه‌ٔ گفت‌وگوهای توسعه به صورتی منتشر شده‌اند که عملا جز اطلاع دادن در مورد برگزاری جلسه، اطلاع دیگری به مخاطب نمی‌دهند و به همین دلیل سعی بر آن کردیم که در پست‌های جدیدتر تا جای امکان مطلبی کامل‌تر منتشر کنیم. اگر زمان مارا یاری کند در آینده دستی هم به مطالب گذشته می‌کشیم.

   ممنون از شما که مارا همراهی می‌کنید.

   آذر ۲۰, ۱۳۹۸ در ۱۱:۱۵ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *Notice: Undefined index: redux_current_tab in /var/www/pooyeshfekri.com/htdocs/wp-content/themes/porto-child/footer.php on line 166