آخرین مطالب

موانع توسعه سیاسی در ایران

موانع توسعه سیاسی در ایران

فایل پی‌دی‌اف معرفی کتاب «موانع توسعه سیاسی در ایران» نوشته حسین بشیریه در ادامه ارائه می‌گردد. این کتاب توسط آقای ابراهیم غلامی (پژوهشگر پویش فکری توسعه) معرفی شده است.

این کتاب پژوهشی است که به موانع تاریخی و ساختاری توسعه‌ی سیاسی در ایران می‌پردازد. سه عامل ساختار قدرت سیاسی، شکاف‌ها و چند پارگی‌های اجتماعی و فرهنگی (سنت و تجدد) و فرهنگ سیاسی (به‌ویژه فرهنگ سیاسی گروه حاکمه) مورد بررسی قرار گرفته و استدلال می‌شود که این سه عامل در تعامل با هم از موانع توسعه‌ی سیاسی در ایران بوده است.

نقطه‌ی تمرکز بحث کتاب از حیث تاریخی دولت مطلقه‌ی پهلوی است. فرضیه محوری کتاب این است که تکوین ساخت دولت مطلقه مدرن، به همراه گسترش شکاف‌ها و چند پارگی‌های فرهنگی و تداوم و تقویت فرهنگ سیاسی پدرسالارانه از موانع عمده‌ی توسعه‌ی سیاسی در ایران بوده است. توسعه سیاسی، به معنای گسترش مشارکت و رقابت گروه‌های اجتماعی در زندگی سیاسی در نظر گرفته شده است.

برای دریافت فایل پی‌دی‌اف معرفی کتاب «موانع توسعه سیاسی در ایران» کلیک کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *Notice: Undefined index: redux_current_tab in /var/www/pooyeshfekri.com/htdocs/wp-content/themes/porto-child/footer.php on line 166