معرفی پویش فکری توسعه

معرفی پویش فکر توسعه

پویش فکری توسعه یک نهاد فکری، مستقل و مدنی است که به مطالعه، تولید و انتشار محتوا، و همچنین گفت‌وگو در باب توسعه ایران می‌پردازد. چشم‌انداز پویش فکری توسعه ایجاد جامعه‌ای توسعه‌خواه است که در آن پاسخ مسائل و نیازهای ملی در گفت‌وگویی فراگیر میان نخبگان و نخبگان و جامعه خلق شده و نهادها و سازمان‌های مرتبط از آن استفاده برند.

این موسسه قصد دارد با ایجاد بسترسازی مناسب، شرایط را برای تولید محتوای تاثیرگذار، قابل استناد و مرجع در زمینه توسعه فراهم کند. همچنین تولید و انتشار محتوای فکری در موضوعات ویژه و مسائل توسعه ملی، به منظور تبیین نظری و ارائه راهکارهای سیاسی و آگاهی‌بخشی و کنشگری عمومی از دیگر اهداف این موسسه است.

پویش فکری توسعه به همت دکتر محسن رنانی و با حمایت مالی جمعی از خیرین و داوطلبین علم و دانش به صورت کاملا مردم نهاد تاسیس شده و امروزه به صورت خودکفا در حال فعالیت است. شعار این موسسه «توسعه ملی: تفاهم نسل‌ها، توافق دست‌ها» و نامش «پویش فکری توسعه» است زیرا معتقد است باید اندیشیدن درباره مسائل توسعه کشور را به یک جریان مستمر در بین نخبگان و روشنفکران، و به یک پویش عمومی بدل کنیم تا به هم‌افزایی برسیم و بتوانیم مانع از تجربه‌های تکراری شویم و توسعه‌خواهی و مطالبه‌گری برای توسعه را به یک خواست عمومی تبدیل کنیم. تا در این حرکت، توسعه محقق شود.

در ادامه برنامه‌ها و فعالیت‌های در حال انجام پویش را معرفی می‌کنیم.

گفت‌وگوهای توسعه:

یکی از فعالیت‌های اصلی پویش فکری توسعه طرح گفت‌وگوهای توسعه است که در راستای گفتمان‌سازی توسعه و جمع‌آوری دیدگاه‌های نظریه‌پردازان مختلف درانداخته شده است. در «گفت‌وگوهای توسعه» دیدگاه‌های فرزانگان و نخبگان این سرزمین، به منظور چاره‌اندیشی برای بحران‌های فرارسنده کشور استخراج، روایت و در نهایت تجمیع خواهد شد. از این طرح اسنادی تحت عنوان «روایت توسعه» استخراج می‌شود. هر «روایت توسعه» در واقع منظومه فکری یکی از اندیشمندان ایرانی را درباره مسئله توسعه ایران بازتاب می‌دهد.

این روایت‌ها از فرآیند بازخوانی تمامی آثار توسعه‌ای هر صاحب‌نظر استخراج می‌شود. سپس در گفت‌وگوهای حضوری یا مجازی، موارد ابهام این روایت‌ها با خود صاحب‌نظر مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و کوشش می‌شود زوایای پنهان منظومه فکری صاحب‌نظر، آشکار شود. و پس از تکمیل و تایید صاحب‌نظر در قالب کتاب «روایت صاحب‌نظر از مسئله توسعه ایران» منتشر خواهد شد. آنچه در این‌جا مدنظر است خلق روایتی بدیع از دیدگاه صاحب‌نظر است که متفاوت از چکیده و خلاصه آثار هر صاحب‌نظر خواهد بود. روایتی که در آن به صورت مشخص پیگیری پاسخ به سوالاتی خاص در مورد توسعه و عوامل و موانع توسعه در ایران صورت می‌گیرد.

شاخص ملی توسعه:

پویش فکری توسعه در راستای رصد تحولات توسعه هر ساله کتاب توسعه (گزارش شاخص ملی توسعه سال) را تدوین و منتشر می‌کند. در این کتاب تلاش می‌شود ضمن ارائه تعریفی جامع از توسعه در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگ، فردی و زیست‌محیطی، تصویر علمی و روشنی از توسعه‌یافتگی و مولفه‌های آن ارائه شود. «کتاب توسعه» مفهوم جامع و فراگیر توسعه را بر اساس روش‌شناسی تولید شاخص‌ ترکیبی و با استفاده از شاخص‌های جهانی با بیش از چندین هزار داده برای همه کشورهای جهان محاسبه می‌کند.

شفافیت ایجاد شده توسط اطلاعات ارائه شده در این کتاب علاوه بر اینکه از سانسور یا انحراف آمار و اطلاعات جلوگیری می‌کند، باعث می‌شود نقاط ضعف و قوت‌ اصلی توسعه ایران نیز بازنمایی شود و نهادهای مسئول بتوانند برای پیشبرد توسعه گام‌های خود را تنظیم کنند. می‌توان گفت چه در سطح نظری و چه در سطح محاسبات آماری کتاب توسعه در حوزه مطالعات توسعه پیشگام است. بر اساس گزارش شاخص ملی توسعه نه تنها جایگاه و رتبه توسعه ایران در بین کشورهای جهان بدست می‌آید، بلکه فراتر از آن روند‌های توسعه‌ای کشور در همه ابعاد آن در طول زمان قابل رصد خواهد بود. همچنین کتاب توسعه می‌تواند به عنوان معیاری بی‌طرف، ارزیابی روشن و دقیقی از جهت‌گیری‌های مثبت و منفی دولت‌های مختلف داشته باشد.

مطالعات توسعه:

بخش اصلی هر موسسه علمی و پژوهشی مبنای تفکر و انباشت دانشی است که می‌تواند پشتیبان تحلیل‌ها و نظریه‌ها باشد. بخش مطالعات شامل پروژه‌های مطالعاتی، جلسات هم‌اندیشی موضوعی، مطالعات، تحلیل و ترجمه‌های موضوعات روز، و تشکیل بانک دانش و داده، همچنین تالیف و ترجمه در حوزه توسعه است. ماحصل برخی از این مطالعات کتب تالیفی پویش فکری توسعه است. کتابهایی چون توسعه به زبان ساده، خاستگاه تاریخی اندیشه توسعه، فلسفه و توسعه، توسعه کرمانشاه و ….همچنین در حوزه تحلیل مسایل روز توسعه، یادداشت‌ها،‌ مقالات و پادکست‌هایی تولید و در اختیار مخاطبان پویش فکری توسعه قرار می‌گیرد.

هیئت مدیره و مدیر عامل

حجت اله میرزایی
کارشناسی: اقتصاد، گرایش: اقتصاد نظری، دانشگاه :اصفهان
کارشناس ارشد: اقتصاد، گرایش: توسعه و برنامه ریزی اقتصادی، دانشگاه: علامه طباطبایی
دکتری: اقتصاد، گرایش: اقتصاد، دانشگاه: علامه طباطبایی
عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی
معاون امور اقتصادی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی  از مهرماه ۱۳۹۸ تا مهرماه۱۴۰۰
معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران از شهریور ماه ۱۳۹۶ تا پایان مهرماه ۱۳۹۷

عباس حاتمی
کارشناسی: علوم سیاسی، گرایش: علوم سیاسی، دانشگاه: اصفهان
کارشناس ارشد: علوم سیاسی، گرایش: علوم سیاسی، دانشگاه: تهران
دکتری:علوم سیاسی، گرایش: جامعه شناسی سیاسی، دانشگاه: تهران
نویسنده کتاب های مقدمه ای بسیار کوتاه از انقلاب ها، اقتصاد سیاسی تطیسقی، دولت و تحول جهانی: اقتصاد سیاسی گذار در خاور میانه
عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه اصفهان

محسن رنانی
کارشناسی: اقتصاد، گرایش: علوم اقتصادی، دانشگاه: تهران
کارشناسی ارشد: اقتصاد، گرایش: علوم اقتصادی، دانشگاه: تهران
دکتری: اقتصاد، گرایش: نظریه انتخاب عمومی، دانشگاه: تهران
عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان با مرتبه استاد تمام
نویسنده کتاب هایی همچون بازار یا نابازار، چرخه های افول اخلاق و اقتصاد، اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران: درآمدی بر عبور تمدن ها و…

الهه شعبانی
کارشناسی: علوم اجتماعی، گرایش: پژوهشگری علوم اجتماعی، دانشگاه: اصفهان
کارشناسی ارشد: مطالعات جوانان، گرایش: مطالعات جوانان، دانشگاه: تهران
دکتری: جامعه شناسی، گرایش: اقتصاد و توسعه اجتماعی، دانشگاه: اصفهان
جایزه محقق جوان، اهدا شده توسط IDRC و مرکز توسعه بین الملل برای شرکت در CPRSOUTH7 ،جزیره موریس،۱۳۹۱
برگزیده شده برای شرکت در دوره مقدماتی بر روش تحقیق مرور سیستماتیک که توسط Asia Lirne برگزار شده، واددووا، سریالنکا، ۱۳۹۲

مرتضی درخشان
کارشناسی: معارف اسلامی و اقتصاد، گرایش:نظری، دانشگاه: امام صادق
کارشناسی ارشد: معارف اسلامی و اقتصاد، گرایش: انرژی، دانشگاه: امام صادق
دکتری: علوم اقتصادی، گرایش: پولی-توسعه، دانشگاه: اصفهان
مدیر تیم بازخوانی و همکار طرح «روایت نگاری توسعه ایران، گفتگوهای توسعه» در سال ۱۳۹۷
مدیر رصدخانه توسعه
داور مقالات فصلنامه راهبرد اقتصادی

امیرحسین پوره
کارشناسی: علوم سیاسی، گرایش: علوم سیاسی، دانشگاه: اصفهان
کارشناسی ارشد: علوم سیاسی، گرایش: علوم سیاسی، دانشگاه: اصفهان
دکتری: علوم سیاسی، گرایش: جامعه شناسی سیاسی، دانشگاه: اصفهان
مدیر عامل پویش فکری توسعه از سال ۱۳۹۹ تا اکنون
مدیر طرح چشم انداز توسعه اصفهان در نظر نخبگان ملی در سال ۱۳۹۹
مدیر اجرایی چشم انداز توسعه اصفهان در نظر نخبگان ملی در سال ۱۳۹۹
همکار طرح کتاب توسعه، مرور تلفیقی جایگاه ایران در همکار طرح شاخصهای جهانی توسعه در سال ۱۴۰۰

مریم فتحیان:
کارشناسی: علوم اقتصادی، گرایش:اقتصاد نظری، دانشگاه: اصفهان
کارشناسی ارشد: علوم اقتصاد، گرایش: اقتصاد نظری، دانشگاه: اصفهان
مدیر عامل پویش فکری توسعه از سال ۱۳۹۷ تا سال ۱۳۹۹
همکار طرح چشم انداز توسعه اصفهان در نظر نخبگان ملی در سال ۱۳۹۹
همکار اجرایی طرح چشم انداز توسعه اصفهان در نظر نخبگان ملی در سال ۱۳۹۹
همکار طرح کتاب توسعه، مرور تلفیقی جایگاه ایران در همکار طرح شاخصهای جهانی توسعه در سال ۱۴۰۰